ÖZEL EĞİTİM

Özürlü çocukların özel eğitimleri ile ilgili yapılan çalışmalar aşağıda açıklanmaktadır.

ÖZEL EĞİTİM

Özürlü çocukların tam ve eşit şekilde toplumla bütünleşebilmesi, toplumda başarılı ve üretken bireyler olabilmesi, eğitim olanaklarına bağlıdır. Özürlü çocuklar genel eğitim sisteminde normal sınıflarda veya özrün türü ve düzeyine göre ayrılmış olan özel eğitim sınıflarında eğitim alabilmektedirler. Bununla birlikte özürlü çocukların normal eğitim sınıflarında normal gelişim gösteren akranlarıyla, sosyal ve eğitimsel açıdan birlikteliklerinin sağlanabilmesi için eğitim politika ve uygulamalarında temel yaklaşım kaynaştırma eğitimidir.

5378 sayılı Özürlüler ve Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun sosyal güvencesi olan ve olmayan tüm özürlü öğrencilerin özel eğitim hizmetinden yararlanmasını hükme bağlamıştır. Özel Özel Eğitim hizmetinden yararlanmak için hastaneden alınan eksiksiz doldurulmuş "Özürlüler için Sağlık Kurulu Raporu" ile ikamet edilen ilçede bulunan Rehberlik Araştırma Merkezlerine müracaatta bulunulması gerekmektedir.

Özürlülere verilen özel eğitim ve üniversitede okuyan öğrencilere yönelik kolaylıklar konusundaki detaylı bilgiye erişim sağlamak için buraya tıklayınız.

»  Okul Öncesi Eğitim

Okul Öncesi Eğitimin Önemi
Anaokulları
Özel Eğitim

Kategori: Eğitim / Özel eğitim


Yorumlar

Yorum yok

Yorum Ekle

İsim:


Yorum: