340 Kadın, Ölen Babalarının Maaşını Alıyormuş

 340 Kadın, Ölen Babalarının Maaşını Alıyormuş
SGK:340 Kadın, Ölen Babalarının Maaşını Alıyormuş Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ekipleri, anlaşmalı boşanma ardından, ölen anne ya da babalarının emekli maaşlarını alan kadınlara yönelik çalışma başlattı.Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ekipleri, anlaşmalı boşanma ardından, ölen anne ya da babalarının emekli maaşlarını alan kadınlara yönelik çalışma başlattı.

ekipleri, anlaşmalı boşanma ardından, ölen anne ya da babalarının emekli maaşlarını alan kadınlara yönelik çalışma başlattı. Söz konusu kişileri takibe alan ekipler, anlaşmalı olarak eşleriyle boşanıp anne ya da babasının emekli maaşını haksız yere alarak devleti zarara uğratan 340 kadın belirledi.

Kadınların maaşlarının kesilmesi, ödenen paraların faiziyle geri alınmasına yönelik rapor hazırlayan SGK ekipleri, cumhuriyet savcılığına da suç duyurusunda bulundu.

Kırıkkale SGK Müdürü Reşit Coşkun, anlaşmalı boşanarak anne ya da babasından maaş bağlanan ve eşiyle birlikte aynı evde yaşadığı belirlenenlere cezai işlem uygulandığını söyledi. Tespitlerinin yanı sıra gelen ihbarları değerlendiren kontrol memurlarının ilgili kişileri takibe aldıklarını anlatan Coşkun, şöyle konuştu:

"Haksız yere maaş alan kişilerle ilgili gerekli dosya hazırlanarak yetkili mercilere bildiriliyor. Akabinde, kadının maaşının kesilmesinin yanı sıra bugüne kadar yapılan ödemeler faiziyle geri alınıyor. Ayrıca, devleti zarara uğrattıklarından dolayı cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu tarz anlaşmalı boşanmaların tespitine yönelik kaymakamlıklara, jandarmaya, emniyet müdürlüklerine ve muhtarlar derneğine yazılar gönderdik. Şu anda babasından maaş alabilmek için eşi ile anlaşmalı boşanan ve aynı evde yaşadıkları tespit edilen 340 kadının maaşının kesilmesi için işlem başlatıldı."

Ölen babasından maaş alan genç kızlara, evlilik yardımı olarak maaşlarının 24 aylık tutarının peşin verildiğini hatırlatan Coşkun, "Devletimiz, kız çocuklarına yuva kurmaları için böyle güzel imkan sağlıyor. İlk evlendiğinde babası sağ olan kızlarımız, bu yardımı alamıyor. Babası ölünce eşinden anlaşmalı boşanıyor. Daha sonra aynı eşi ile evlenerek yardımdan yararlanmak istiyor. Bu, çok büyük istismardır." dedi.Kategori: Haberler/Duyurular