Çürük Tedavisi

Düş çürükleri tedavisi ile ilgili aydınlatıcı bilgiler aşağıda anlatılmaktadır. Diş çürüklerinin nasıl tedavi edildiği ile ilgili genel bilgilere de erişebilirsiniz.

Diş sert dokularının madde kaybı ile birlikte ilerleyen hastalığına çürük denir. Diş sert dokularında kaybolan maddeyi yerine koyacak bir yenileme ya da tamir olayı olmaz. Yani çürükte madde kaybının dokularca tamir olanağı yoktur. Ayrıca çürük boşluğu çürütücü etkenlerin yerleşmesi, gelişmesi ve korunması için bir barınak teşkil eder. Bu nedenle çürük tedavisinde başlıca iki çaba vardır:

Çürütücü etkenlerin barınağını ortadan kaldırmak ve dişteki madde kaybını birtakım dolgu malzemeleri ile gidererek tekrar iş görür hale getirmek... Eğer elimizde çürüyerek kaybolan diş dokularını fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerine sahip ve tedavi edilecek dişe mükemmel bir şekilde yapışıp kaynaşabilecek bir dolgu maddesi bulunsaydı çürüğü temizlemek ve doldurmak basit bir işlem olurdu. Ancak bugün bu özelliklerin tümüne sahip bir dolgu maddesi olmadığı için, ön dişlerde estetiği arka dişlerde de dayanıklılığı sağlayan çok çeşitli dolgu maddeleri kullanılmaktadır. Bu maddelerin değişik özellikleri nedeniyle dolgu yapma tekniklerinde en uygun şekil ve yöntem dişten dişe değişmektedir.

Çürük Tedavisi ile ilgili sık sorulan sorular ve yanıtları:

Çürük tedavisinde kullanılan malzemeler nelerdir?

Çinko içerikli genelde geçici amaçla kullanılan maddeler
Kalsiyum içeren dişi iyileştirici özelliğe sahip maddeler
Gümüş, kalay, çinko,altın içeren dayanıklı maddeler
Cam, alüminyum, fosfat ve yapay reçinelerin bir karışımı olan estetik amaçlı kullanılan maddeler
Alüminyum silikat cam partiküllerinden oluşan çok çeşitli amaçlar ile kullanılan maddeler
ağız haricinde hazırlanıp dişe yapıştırılan (bonding) blok malzemeler

Diş gangreni nedir?

Dişin pulpa tabakasının (sinir-damar ağı) mikroorganizmalarca işgali sonucu canlılığını kaybettiği bazı durumlarda içerdiği protein, karbonhidrat ve yağların kimyasal olaylar sonucu parçalanmasıdır. Çürüğe meyilli dişlere sahip bireylerin daha çocuk yaşlardayken ilk çıkan daimi dişlerinde bile aşırı çürük sonucu pulpa gangrenine rastlanabiliyor.

Diş gangreninin sebepleri nelerdir?

Ani darbelerle dişin kırıldığı durumlarda olabildiği gibi sürekli ve yavaş yavaş etki yapan yüksek dolgular, sızıntılar, sinire ulaşan çürükler de dişin ölümüne sebep olabilir.

Diş gangreninin tedavisi var mıdır?

Dişi canlı olarak ağızda tutmak için artık çok geçtir. yapılacak tedavi şekli dişin ortasındaki bozulmuş yapıların temizlenmesidir (kanal tedavisi). En son çare ise ne yazık ki çekimdir.

Ağız ve Diş Sağlığında Adım Adım
Çocuklarda Diş Sağlığı
Çürük Tedavisi
Sağlık Bakanlığı Tarafından Yürütülen Ağız Ve Diş Sağlığı Hizmetleri

» Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Bakımı
Ağız ve Diş Sağlığının Önemi
Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri

Konular: Ağız ve Diş bakımı, Ağız ve Diş Sağlığı, İmplant, Diş Doktorları, Diş Hekimi, implant merkezleri, Diş Doktorları Listesi, Diş Hekimleri gibi konular yer almaktadır.

Kategori: Sağlık / Ağız ve Diş Sağlığı, implant merkezleri / Ağız ve Diş Bakımı