E-Kimlik 2012 Yılında Kullanılmaya Başlanacak

E-Kimlik 2012 Yılında Kullanılmaya Başlanacak
2010 yılında Bolu'da pilot uygulaması başlatılan elektronik kimlik kartının bu yıl dağıtımına başlanacağı açıklandı.


Çipli kimliklerin 2012 yılında dağınımına başlanıcak

2010 yılında Bolu'da pilot uygulaması başlatılan elektronik kimlik kartının bu yıl dağıtımına başlanacağı açıklandı.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, daha önce üç yılda tamamlanması ön görülen projenin daha erken tamamlanmasını hedeflediklerini söyledi.
 

E-kimlik dağıtımı başlıyor
 
Vatandaşın işlemlerini oldukça kolaylaştırıcı bir diğer çalışmanın, Elektronik Kimlik Uygulaması Projesi olduğunu bildiren Şahin, bunun pilot uygulamasının, 2010 yılında, Bolu'da başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini, 220 bin kişiye kimlik kartı verildiğini, 2012 yılı içerisinde elektronik kimlik kartı dağıtımına başlanacağını belirtti.
 
Bu yılın(2012), söz konusu uygulamanın alt yapısını hazırlamakla değerlendirileceğini, yıl bitmeden de belli illerde elektronik kimlik(E-Kimlik) dağıtımını başlatmış olacaklarını kaydeden Şahin, 3 yıllık bir periyotta tamamlamayı planladıkları bu projeyi daha erken bir dönemde uygulamayı hedeflediklerini açıkladı.

Şahin, Elektronik Kimlik Kartı Projesi'nin bütün vatandaşları kapsayacak şekilde tamamlandığında, hem vatandaş açısından hem de kamu kurum ve kuruluşları açısından önemli yararlar sağlanmış olacağına işaret ederek, şu bilgiyi verdi:
 
“Bu elektronik kimlik kartıyla vatandaşlarımız farklı belge, kart ve benzerlerini taşımak zorunda kalmadan kimlik doğrulaması yapabilecek, TC kimlik numarası uygulamasında olduğu gibi tek kart, tek şifre dönemine geçilecektir. Sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önlenecek, e-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden, evinden, iş yerinden, bu kimlik kartı ile erişilebilecek ve ayrıca bu Kimlik Kartı seyahat belgesi olarak da kullanılabilecek.” 
E-Kimlik - www.edevletim.com ile edevletKategori: Haberler/Duyurular