İyi Olacak Hastaların Ayağına Doktor Gidermiş

İyi Olacak Hastaların Ayağına Doktor Gidermiş
İstanbul'da yeni başlatılan uygulama ile 6 bin hasta evde bakım hizmetinden yararlandı.


İstanbul'da yeni başlatılan uygulama ile 6 bin hasta evde bakım hizmetinden yararlandı.

İstanbul'da 9 aydır hastaneye ya da herhangi bir sağlık kuruluşuna gidemeyen hastaların doktor ayağına gidiyor. 1 Şubat'ta başlatılan uygulama kapsamında yaklaşık 6 bin hasta evde bakım hizmetinden yararlandı. Hastaların ihtiyacı olduğu sürece sağlık hizmetlerinden yararlanacağını ifade eden İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, evde sağlık hizmetleri kapsamında 2012'de 13 bin hastaya ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

İstanbul'da İl Sağlık Müdürlüğü'nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda basın mensuplarına bir sunum yapan İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, evde sağlık hizmetlerinde 9 aydır gelinen noktayı anlattı.

Bu hizmetin Sağlık Bakanlığı'nın Sağlıkta Dönüşüm Projesi'nin bir ayağını oluşturduğunu ifade eden Dokucu, "Hasta bize gelemiyorsa, sağlık gruplarının araçlarıyla beraber bir ekip halinde hastaneye gelemeyen bu insanların evine gidip evde hizmet veriliyor. Bu hizmetin tamamı ücretsiz olarak yapılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlantısı olsun yada olmasın ücretsiz olarak yapılıyor." dedi.

İstanbul'da evde sağlık hizmeti kapsamında ağırlıkta hastanelerden oluşan 52 birim bulunduğunu aktaran Dokucu, "Her ekipte 5 kişi bulunuyor. Toplam 260 kişilik bir guruba ulaşmış durumdayız. Şuan ki hasta grubu dikkate alındığında bu ekipler bunlara yetecek gibi gözüküyor." diye konuştu.

Bu tür hastaların hizmetin tamamına ulaşmasını sağlamayı hedeflediklerini aktaran Dokucu, "20 binin üzerinde bir hasta olduğunu düşünüyoruz. Hastanın ihtiyacı olduğu sürece tedavi devam ediyor. Ne kadar sıklıkla ziyaret edilmesi gerekiyorsa o kadar gidiliyor. Ayda bir gördüğümüz hasta var. Haftada bir gün gördüğümüz var. Her gün gidip pansuman yaptığımız var. O kişinin ihtiyacına uygun bir tedavi yerine getiriliyor. Öncelikle bu konuda böyle bir hizmetin verildiğinin anlaşılması gerekiyor. 444 38 33 aranmak suretiyle bu hizmetten yararlanılabilir. Biz 2012 yılına geldiğimizde rahatlıkla 13 bin hastaya ulaşabileceğimizi düşünüyorum." diye konuştu.
Kategori: Haberler/Duyurular