Milli Eğitim Vakfı (MEV)

Milli Eğitim Vakfı (MEV) Bursu ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Hizmetler

119 okul ile 6 öğrenci yurdu, 4 öğretmen evi ve 1 öğretmen lokali yaptırarak Millî Eğitim Bakanlığı'na devretti.
Çeşitli il ve ilçelerde toplam 384 öğretmen evi ile eğitim merkezi ve sosyal tesisin yapımı, onarımı ve donatımına katkıda bulundu.
1995-1998 yılları arasında gerçekleştirdiği projeyle 2500 dersliği donattı.Bu derslikler için 50.000 öğrenci sırası, 2500 öğretmen kürsüsü ve sandalyesi ve 2500 yazı tahtasını Endüstri Meslek Liseleri'nde yaptırarak ihtiyacı olan okullara gönderdi.
Ankara, İzmir ve İstanbul'da Millî Eğitim Vakfı Özel Öğretim Kurumları'nı hizmete sundu.

272 adet Atatürk Büstü yaptırarak okullarımıza gönderdi.
10.300 adet Türk Bayrağı'nı kırsal kesimlerdeki okullara gönderdi.
Ulusal ve uluslararası boyutta düzenlenen sosyal , kültürel ve sportif yarışmalara katılan öğrencilerin yol ve konaklama giderlerine katkı sağladı, çeşitli ödüller verdi.

Sekiz Yıllık Kesintisiz İlköğretim uygulamasına destek amacıyla düzenlediği destek kampanyasından elde edilen 2,5 trilyon lirayı, Millî Eğitim Bakanlığı'nın aynı amaçlı banka hesabına aktararak katkı sağladı.

1999 yılında ülkemizde meydana gelen deprem felâketinden zarar gören öğrenci, öğretmen ve diğer eğitim personeline ve ailelerine de destek oldu.
Teröristlerce şehit edilen öğretmenlerimizin ve eğitim personelinin ailelerinin de her zaman yanında oldu ve olmaya devam edecek.

TRT Ankara Televizyon Müdürlüğü'nce hazırlanan ve okulları bilgisayarla donatmayı amaçlayan "Bir Nefes Anadolu" isimli televizyon programı kapsamında, okullara dağıtılması için 80 bilgisayar bağışladı. Ayrıca birçok öğretim kurumuna bilgisayar gönderdi.

2000 yılında başlattığı uygulamayla; kişi, kurum ve kuruluşların her türlü tören ve kutlamalarında, Vakfımızın çelenklerini kullanmalarını sağlayarak, yeni bir gelir kaynağı oluşturdu.
2000 yılında yapılan Öğrenci Seçme Sınavında bütün dallarda ilk üç dereceye giren 24 öğrenciye birer bilgisayar armağan ederek, başarılarını ödüllendirdi.

Çok sayıda öğretmen ve öğrencinin tedavi giderlerini karşıladı, gerekli sağlık cihazlarının alınmasını sağladı.

Çocuklarımızın zihinsel gelişmelerine ve düşünce sporlarına yönelmelerine katkı sağlamak amacıyla 5000 satranç takımı yaptırarak, Millî Eğitim Bakanlığı kanalıyla okullara dağıtımını sağladı.

Çok sayıda okul ve eğitim kurumunun onarım ve donanımını gerçekleştirdi.
Doğuş Holding tarafından Vakfımıza bağışlanan 5.000 adet Akademedia Ortaöğretim Eğitim Seti CD'sinin okullarımıza dağıtımı çalışmalarını sürdürdü.

Maliye Bakanlığı ile yapılan protokollerle, Millî Eğitim Bakanlığı’na tahsisli okul ve kurumlardaki kantinlerin yanı sıra, açıkalanların ve salonların Millî Eğitim Vakfı’nca işletilmesini sağladı. Bu gelirlerin % 70’i okullara, % 10’u Vakıf İl Şubelerine, % 5’i İlçe Şubelerine, % 15’i de Vakfımıza bırakıldı. Vakfımız bu payların % 80’ini tekrar eğitim hizmetlerinde kullandı.

25.672 öğrenciye öğrenim yardımı yaptı. Bu bağlamda 16.413 ilk ve ortaöğrenim öğrencisi ile 7.716 yüksek öğrenim öğrencisine karşılıksız burs verdi.1.543 öğrenciyi de Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı yatılı okullarda bütün masraflarını karşılayarak okuttu.

1 Mayıs 2003 günü Bingöl’de meydana gelen depremde yardım elini ilk uzatan kurum oldu. Hayatını kaybeden öğretmen ve öğrencilerin cenaze masrafları, yaralananların tedavi gideri, yaşayanların iaşe ve ibatesi için 150 milyar TL. gönderdi.

Bingöl Depremi'nden sonra, Bingöl şehir merkezinde 16 derslikli bir ilköğretim okulu yaptırıp donatarak bu okula depremde 35 öğrencisini yıkıntıların içinden kurtaran ancak kendi hayatını yitiren öğretmen Serkan AKYAZ'ın ismini verdi.

»  Burslar

Yurt İçi Burslar
Yurt Dışı Burslar
Burs Veren Vakıflar
Yükseköğretim Bursları

»  Kredi ve Yurtlar

Yurt Hizmetleri
Kredi - Burs Hizmetleri

Kategori: Eğitim / Yurt İçi Burslar / Milli Eğitim Vakfı Bursu