TMO'dan Yeni Alım Sistemi

TMO'dan Yeni Alım Sistemi
Toprak Mahsulleri Ofisi yeni alım sistemiyle çiftçiyi kaliteli üretime teşvik ediyor.TMO yeni uygulamayla süresi düşük, proteini yüksek kaliteli buğdaya daha fazla fiyat veriyor.


Toprak Mahsulleri Ofisi yeni alım sistemiyle çiftçiyi kaliteli üretime teşvik ediyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) yeni alım sistemiyle çiftçiyi kaliteli üretime teşvik ediyor. TMO yeni uygulamayla sünesi düşük, proteini yüksek kaliteli buğdaya daha fazla fiyat veriyor.
Toprak Mahsulleri Ofisi Alım Muhafaza Şube Müdürü Hacı Baran, TMO’nun yeni alım politikasının detaylarını anlattı. Hacı Baran, Toprak Mahsulleri Ofisinin bu güne kadar buğday alımlarını sadece fiziksel analiz değerlerine göre fiyatlandırdığını, 2011 yılında buğday alımlarında ilk defa fiziksel analizin yanında kimyasal analize dayalı alım sistemine geçildiğini kaydetti.
Baran, buğday alımlarında fiziksel analizin yanında, protein miktarına göre fiyatlandırarak alım yapıldığını söyledi.
Hacı Baran, TMO olarak 2011 yılında kaliteyi teşvik eden yeni alım sistemiyle, protein miktarı yüksek, süne kımıl oranı düşük olan kaliteli buğdayları daha yüksek fiyattan aldıklarını belirtti. Baran, protein miktarı yüzde 12’nin üzerinde ve süne kımıl oranı yüzde 2’ den düşük olan buğdaylara müdahale alım fiyatının yüzde 1-3’ü arasında ilave fiyat verildiğini vurguladı.

Baran, kimyasal analizlerin hızlı protein ölçüm cihazları tarafından yapıldığını ifade etti.

Tarımsal uygulamaların ve kullanılan tohum çeşidinin, buğday protein oranını etkileyen önemli etmenlerden olduğuna dikkat çeken Baran, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kaliteli buğdaya daha yüksek fiyat vererek kaliteyi teşvik ettiğini dile getirdi.
Baran, yeni alım sisteminde protein değerleri en yüksek ve en düşük ekmeklik buğday alım fiyatı arasında ton başına 30 TL fark bulunduğunu da anlattı.
Yeni alım sisteminin kaliteli üretimi teşvik ettiğini ifade eden Hacı Baran, kaliteli üretimle hem üreticilerin hem sektörün, dolayısıyla da ülkemizin kazançlı çıkacağını sözlerine ekledi
Kategori: Haberler/Duyurular