Yerel Yönetimlerde E-DEVLET Hizmetleri

Yerel Yönetimlerde E-DEVLET Hizmetleri
Yerel Yönetimlerde E-DEVLET Hizmetleri


Yerel Yönetimlerde E-DEVLET Hizmetleri

Türkiyede Belediyeler ve İl Özel İdarelerinde E-Devlet Hizmetlerinin Yanyğınlaştığı Belirlendi.

Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, il özel idareleri ile belediyelerin E-Devlet hizmetleri ilgili Anket çalışması yaptı.

 

Belediye/il özel idareye ait web siteniz var mı sorusuna, katılımcıların yüzde 97'si evet, yüzde 3'ü ise hayır yanıtını verdi. Bu soruya, evet yanıtı veren belediyelerin nüfusu 59 milyon 92 bin, hayır yanıtı veren belediyelerin nüfusunun ise 1 milyon 551 bin 112 olduğu görülüyor. 2 bin 666 Belediyede bin 981'i web sitesinin olduğunu, 685 belediye ise henüz web sitesi sahibi olmadıklarını bildirirken, 81 il özel idaresinin tamamında web sitesinin bulunduğu tespit edildi.

Anket sonuçlarının değerlendirildiği raporda, Türkiye'de yoğun olarak hizmet veren ve halkın en çok başvurduğu kurumlardan olan yerel yönetimlerin artık hizmet alanlarını genişletmek, verimliliği arttırmak, hizmet kalitesini yükseltmek amacıyla bilgi teknolojisine yatırım yaptığı belirtildi.

e-Devlet uygulamalarının sadece yönetim mekanizmasını değiştirmekle kalmadığı, çevrenin korunmasını da sağladığı ifade edilen raporda, bu sistemler sayesinde, bilgisayar aracılığı ile vergi borçlarını öğrenebildiği, hatta ödemelerin internet üzerinden yapılabildiği, kişilerin veya kurumların belediyeye yapmış olduğu müracaatların sonuçlarını yine internet ortamında takip edilebildiğine dikkat çekildi.

Vatandaşların bazı bilgileri elektronik ortamda alabilme özgürlüğü dolayısıyla, çalışanların da yoğunluğunun azaldığı, hem çalışanlar, hem de vatandaşlar açısından, yapılacak işlemler bazında zaman, emek ve bütçe tasarrufu sağlandığı vurgulandı.
Kategori: Haberler/Duyurular