E-SGK Evrak Takibi, SGK İşlemleri

E-SGK Evrak Takibi, SGK İşlemleri
E-SGK Evrak Takibi İşlemleri
SGK Evrak Takibi yapabileceğiniz işlemlerin listesi ve bağlantılar aşağıdadır:

 • Sigortalı Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi


 • SGK Emeklilik ile ilgili kavramlar
  Emekli ve yaşlı kavramları her zaman için biri birine karıştırılmaktadır. Oysa farklı anlamlara gelmektedir. Emeklilik, bir sosyal güvenlik kavramı olup, çalışma hayatının sonlanmasını ve/veya ve emeklilik aylığının bağlanmasını ifade etmekte iken, yaşlılık doğal ve fiziksel bir olayı içermektedir. Dolayısıyla her emekli yaşlı, her yaşlı da emekli olmayabilir. Genel Müdürlüğümüz işlemleri ile ilgili olarak yaşlılık açısından sadece erken yaşlanmadan dolayı emeklilik hükümleri bulunmaktadır. Bu çerçevede; primli ödemeler yani çalışarak prim ödenmesi ile ilgili hükümlere bu bölüm yer verilecektir. Diğer yaşlılıkla ilgili açıklamalar primsiz ödemeler kapsamında değerlendirilmektedir.
 • Gelir/Aylık Ödemeleri
 • Gelir/aylık ödemeleri Banka/PTT Genel Müdürlükleri ile Kurumumuz arasında imzalanan protokoller çerçevesinde yapılır. Ödeme günü Cumartesi gününe rastlayan grubun ödemesi Cuma, Pazar gününe rastlayan grubun ödemesi Pazartesi günkü grup ile birleştirilerek yapılmaktadır.
 • Gelir ve aylık sahibi gelir ve aylığının hangi banka şubesi kanalı ile ödeneceğini belirleme hakkına sahiptir. Bunun için emekli, dul ve yetimler en yakın sosyal güvenlik merkez müdürlüğüne müracaat edebileceği gibi “www.turkiye.gov.tr” adresinden kişisel bilgilerini kullanılarak (tahsis numaraları ve T.C. kimlik numaraları) ikametgah adreslerini ve aylık aldıkları banka/PTT şubelerini değiştirebilmektedir.(Söz konusu işlem ayın ilk 10 günü hariç tüm ay boyunca her yerden her zaman gerçekleştirilebilmektedir).
 • Hizmet akdi  kapsamında emekli ve hak sahiplerinin gelir/aylıkları tahsis numaralarının son rakamlarına göre ayın 17’si ila 26’ncı günleri arasında 10 günde ödenir.
 • Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlardan emekli ve hak sahiplerinin gelir/aylıkları tahsis numaralarının son rakamlarına göre ayın 25’i ila 28’incı günleri arasında  4 günde ödenir.
 • Kamu görevlileri  için ödeme günleri Ziraat Bankası için her ayın 1 ila 5’i arasında, diğer bankalar için de her ayın 1’idir. • Kategori: Haberler/Duyurular