Yeşil Kart İptal Mi Edilecek ?

Yeşil Kart İptal Mi Edilecek ?
Yeşil kartların 1 Ocak 2012 tarihinde iptal olacağı yönündeki haberlere SGK'dan açıklama geldi.Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Murat Karaşen, yeşil kartların 1 Ocak 2012 tarihinde iptal olmayacağını açıkladı.


Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Murat Karaşen, yeşil kartların 1 Ocak 2012 tarihinde iptal olmayacağını açıkladı.

9 milyon 210 bin yeşil kartlının yeni yıldan itibaren de sağlık ve ilaç almaya devam edeceğini belirten Karaşen, 1 Ocak 2012'den itibaren yeşil kartılar için gelir testi yapılacağını, zaman içinde prim ödeyenler ve ödemeyenler şeklinde ikiye ayrılacaklarını söyledi.

Yeşil kart uygulamasında yeni düzenleme 2012 yılı içinde yapılacak. 2008 yılından bu yana 3 kez ertelenen yeşil kartlıların genel sağlık sigortası kapsamına alınması uygulaması yılbaşından itibaren hayata geçecek. Ancak yeşil kartlılar gelir testi yapılıncaya kadar ücretsiz tedavi hizmeti ve ilaç alımına devam edecek. Konuya ilişkin Cihan'a açıklamalarda bulunan SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Murat Karaşen, 1 Ocak 2012 itibariyle yeşil kartlıların da genel sağlık sigortalı olacağını belirtti. "Bu düzenlemenin yeşil kart sahibi olanları tedirgin etmesin." diyen Genel Müdür Karaşen, olayın detayını da anlattı.

Karaşen'in verdiği bilgiye göre 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle herkes genel sağlık sigortası kapsamına girecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu çerçevede gelir testi yaparak yeşil kartlıları ayrıştıracak. Gelir testi, zaman içinde uygulanacağı için 1 Ocak sabahı itibarıyla bütün yeşil kartların iptali diye bir şey söz konusu değil. Yeşil kartlılara uygulanacak gelir testi belirlenecek parametrelerle ya evlerinde yapılacak ya da kurumlara çağrılarak uygulanacak.

Gelir testinden çıkan sonuca göre prim ödeyebilecekler veya ödeyemeyeceklerin kararının verileceğini aktaran Murat Karaşen, "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bunu yapacak. Burada yapılacak gelir testine göre kişi başı gelir asgari ücretin üçte birinden az ise prim ödemeyecekler. Asgari ücretin üçte biri ve asgari ücret kadar ise 30 lira ödeyerek ücretsiz muayene olabilecekler ve ilaç alabilecekler." şeklinde konuştu.

Yeşil karttaki suistimalleri ortadan kaldıracak yeni düzenlemenin yönetmeliğini Sosyal Güvenlik Kurumu geçtiğimiz aylarda hazırladı. Düzenlemeye göre sistemdeki yeşil kart sahipleri gelirleri üzerinden yeniden değerlendirecek. Eğer kart sahibinin aile fertlerinin kişi başına geliri asgari ücretin üçte birine karşılık gelen 279 lira üzerindeyse, sağlık sisteminden faydalanmaları için aile reisinden 30 lira prim yatırması istenecek.Kategori: Haberler/Duyurular